Sağlık

Vitamin ve Mineral Deposu Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Kırmızı et tüketimi, içerdiği vitamin ve minerallere bağlı olarak herkes için büyük önem teşkil ediyor. Her ailenin haftada birkaç gün mutlaka kırmızı et tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle de çocukların gelişiminde önemli katkısı bulunan etin faydalarından bahsedeceğiz.

Kırmızı Et Protein Deposu

Hayvansal protein kaynakları arasında en kaliteli proteinler kırmızı ette bulunuyor. Pişmiş kırmızı etin 100 gramında ortalama 25 gramla 35 gram arasında değişen bir protein miktarı bulunmakta. Kilonuz ve gün içerisinde gösterdiğiniz efora bağlı olarak almanız gereken protein miktarı artıyor.

Sporcular İçin Vazgeçilmez Gıdalar Arasında

Kırmızı etin özellikle de yağsız ve proteini bol olan kısmı sporcuların ilk tercihleri arasında. İçerisindeki kreatinin de spor esnasında patlayıcı kuvveti tetiklediğini ve bu bağlamda sporcuların daha fazla performans gösterebildiğini belirtelim.

Kırmızı Etteki Vitamin ve Mineraller

Kırmızı ette biotin, b12, b6, folasin gibi vitaminler yer almaktadır. Mineral bakımından oldukça zengin olan ette ise ayrıca demir, çinko ve manganez bulunuyor. Demir ve b12 eksikliğine karşılık doktorların kırmızı et tüketimini tavsiye ettiği bilinmekte. Eğer kan değerlerinizde bu vitamin ve minerallerin eksikliği ortaya çıkmış ise haftada en az birkaç gün kırmızı et tüketmelisiniz. Balığın içerisinde bolca omega 3 olması nedeniyle tüketimi sıklıkla tavsiye ediliyor ve çocuk gelişimi bakımından da önem taşıyor. Aynı zamanda balıkta A, D vitaminleriyle beraber magnezyum, çinko, iyot ve selenyum da bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu