Sağlık

Veteriner Hekimler de Covid-19 Aşısı Olmak İstiyor

Koronavirüs aşı çalışmaları yakın zaman öncesinde ülkemizde de başladı. Sağlık çalışanlarının öncelikli sınıfta yer alması nedeniyle yüz binlerce çalışana covid-19 iğnesi yapıldı. Hal böyle iken veterinerlerin öncelikli sınıfın dışında kalması da tepki çekti.

Hayvanların sağlığı ve bakımı konusunda en profesyonel desteği veren veteriner hekimlerin koronavirüse karşı aşı planlamasında öncelikli sınıfta olması gerektiğini savunan binlerce veteriner bulunuyor. Aynı zamanda konuyla ilgili bazı topluluklar da tepkilerini dile getirdi. En yakın zamanda veterinerlerin de aşı olarak covid-19’a karşı diğer sağlık çalışanları gibi koruma kapsamına alınması gerektiği ifade ediliyor.

Veteriner Hekimler Aşı Olacak mı?

Şu an için veteriner hekimler de çeşitli gruplara ayrılmış vaziyette. Ancak bu gruplar tamamen kişisel şekilde oluşturuldu. Yani veterinerlere özel bir öncelik tanınmıyor. Topluluklar bu konudaki endişelerini dile getirse de henüz bir değişim yaşanmış değil. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı listede veterinerlerin öncelikli aşı olacak grubunda yer almamasının yankıları bir süre daha devam edecek gibi duruyor.

Öte yandan hayvan sağlığı konusunda ülkemizde her geçen gün artan bir hassasiyet mevcut. Hayvan hakları yasasının çıkması konusunda da bir kamuoyu oluşuyor. Bu nedenle veteriner hekimlerin covid-19 aşı sıralamasında diğer sağlık çalışanları ile aynı muameleyi görmesi de ayrı bir öneme sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu