Sağlık

Tütün Ürünlerine Konulan Maddeler Gençleri Cezbediyor

Sigara kullanımı konusunda alınan önlemler işe yarasa da genel olarak tütün kullanımını azaltabilmiş değil. Yoğunluk olarak gençlerin de içerisinde yer aldığı bir yaş grubunun sigara kullandığı belirtiliyor.

Tütün ürünlerinin kolay içilmesi ve gençlerin kolaylıkla tüketebilmesi için çeşitli şekerli maddelerin içine konulduğu bilinmekte. Yüzü aşkın maddenin etkisiyle tütün ürünleri gençlerin beğenisine sunuluyor ve bağımlılık yaratan bir etki bırakıyor.

Tütün Ürünlerine Eklenen Maddeler Devlet Onaylı

Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın yanı sıra Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı tarafından da onaylanan ürünlerin tütün ürünleri içerisinde kullanıldığı biliniyor. Bu maddelerin onaylı olması nedeniyle nargile kullanımında büyük oranda talep mevcut. Ancak yapılan son düzenlemelerde nargilelerin içerisine konulacak çeşitli tat içeren maddelerin kullanımı yasaklanıyor.

Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaptığı açıklama 2021 yılında karşılık bulmuş gibi duruyor. Maddelerin devlet tarafından yasaklanması gerektiğini savunan Federasyon’un çağrısı yanıt buldu.

Nargileler Yasaklanacak mı?

Şu an için nargile tüketimi konusunda aromaların ve çeşitli maddeler içeren nargilelerin yasaklanacağı belirtiliyor. Yani nargile kullanımında genel olarak bir problem gözükmüyor. Yakın zamanda nargilelerle ilgili gelecek düzenlemeler, şu an için kafeler kapalı olduğundan ötürü etkisi şimdilik hissedilmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu