Gıda

Sumak’ın Covid-19’a Etkisi Var mı? Bağışıklığı Kuvvetlendiren Bir Gıda mı?

Sumak tüketimi son dönemde daha da arttı. Vatandaşın bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kış ayında tükettiği bitkinin Covid-19’a karşı koruduğu dahi iddia ediliyor. Yalnızca Covid-19 değil, çeşitli mevsimsel hastalıkların da önlenmesi amacıyla bu bitkinin tüketildiği belirtildi. Peki sumak gerçekten de virüse karşı koruyor mu?

Sumak Virüse Karşı Etkili mi?

Sumak tüketiminin virüsten ziyade bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtiliyor. Bu nedenle direkt olarak virüsle savaşacağı düşüncesi içerisinde olmak doğru değil. Sumak tüketen insanların bağışıklığı güçlendirecek farklı besinleri de tüketmesi gerekiyor. Çünkü yalnızca bir sağlıklı besinle genel bir kuvvet elde edilemez. Bu nedenle hem sağlıklarına dikkat etmeleri hem de düzenli kaliteli besin tüketmeleri şart. Çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerine karşı da kan testi yaptırarak vücutlarının neye ihtiyaç duyduğunu öğrenmeleri gerekiyor. Çeşitli vitamin eksikliklerine karşın doktor kontrolünde önlem alınması büyük önem arz etmekte.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin mutlaka meyve ve sebze tüketimine önem vermesi lazım. Ayrıca vücut için faydalı olan pek çok kaliteli besini beslenme programlarına eklemeleri gerekiyor. Yumurta, balık, kırmızı et, soğan, sebzeler ve meyveleri düzenli olarak tüketmek zorundayız. Zerdeçal ve sumak gibi bitkisel ürünlerin de tüketimi sonucunda vücudunuzun çeşitli hastalıklara karşı güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu