Sağlık

Kene Sorunu 2021 Yaz Ayında Patlak Verebilir

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının geçtiğimiz yaz aylarında görülme tehlikesi konusunda önemli açıklamalar yapılmıştı. Tarım ve Orman İl Müdürü olan Seyit Yıldız, bu konuda gerek sağlıkçıların ve gerekse kene ile temas eden hastanın daha dikkatli olması gerektiğini vurgulamıştı.

Söz konusu kene sıkıntısı 10 yıl kadar önce yine patlak vermiş ve insanlarımız hayatını kaybetmişti. Hastalığın olabildiğince az rastlanması ve ölümlerle sonuçlanmaması adına herkesin tedbir alabileceği ifade edildi. 2021’in yaz aylarında tekrar görülme olasılığı yüksek olan KKKA vakalarının artabileceği de ihtimaller arasında duruyor.

Pikniğe Gitmeden Önce Önlem Alınmalı

Özellikle de pikniğe giden insanlara musallat olan keneden korunmanın yöntemleri mevcut. Giyeceğiniz kıyafetlerin uzun kollu olmasının yanı sıra tüm vücudunuzu sarması da büyük önem taşıyor. Cildinizle doğrudan temas kurmaması bu hastalığın önlenmesinde kilit noktası görevi görmekte.

Doktorların da bir takım önlemler alması muhtemel. Hastaların kan sıvılarından ve çeşitli temas sonucu doğabilecek KKKA hastalığından etkilenmemek adına hijyen dostu eldiven, gözlük ve çeşitli tıbbi kıyafetler giyilmelidir. Bu sayede hem vatandaş hem de sağlık çalışanları keneden korunabilir. Piknik alanlarında dikkatli olmanın büyük yararı var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu