Hayvancılık

Hayvancılara Kiralanan Mera Alanlarının Büyüklüğü Açıklandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir soru önergesine verdiği yanıtta 2018 yılına kadar ki hayvan üreticilerine kiralanan mera, yaylak ve kışlak alanları hakkında bilgi verdi. Bu alanların boyutu hakkında konuşan bakan Pakdemirli, bu alanların farklı kullanımları karşısında kanunlara göre işlemler başlattıklarını da belirtti.

Hayvan Üreticilerine Kiralanan Alanlar

Pakdemirli, hayvan üreticilerine kiralanan alanların 2002 yılından 2018 yılına kadar ki süreçte 2,9 milyon hektar olduğu belirtti. 2018 yılında kiralanan alanın ise 263 bin 700 hektarlık bir alan olduğunu açıkladı.

Mera, kışlak ve yaylaklara tecavüz olması halinde ise 3091 sayılı kanun ile veya 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu 75. maddesini gerektirecek şekilde işlemlerin yapılacağını belirtti. Her yıl hayvan üreticilerine verilen çeşitli hibe ve desteklerin yanı sıra bu tür alanlar da kiralanarak hayvancılığın artması adına çalışmalar yapılıyor.

2020 yılında artan küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısının bu sene de ivmeli şekilde artarak hayvancılık alanında daha da ilerlenmesi planlanıyor. Söz konusu gelişmenin teşvik ve desteksiz şekilde gerçekleşmesi oldukça zor iken, devletin bu konuda katkı sağladığı bilinmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu