Tarım

Dünyadaki Buğday Üretimi Artışı Dikkat Çekti!

Toprak Mahsülleri Ofisi’nin hazırlamış olduğu rapora göre covid-19 başladığından bu yana buğday üretiminde önemli bir artış gerçekleşti. Sağlığın ve gıdanın öneminin çok iyi anlaşıldığı bir senede buğday üretimindeki artışın rekor seviyede olması şaşkınlıkla karşılandı. Yalnızca ülkemizde değil dünya çapında da bu artışın olduğu vurgulanıyor. Verilere göre 2020 yılındaki artış %1,4 ile 773 milyon ton buğday oldu. Uzmanlar 2021 yılındaki artışın daha da fazla olmasını beklediklerini bildirdi.

Covid-19’a karşı alınan önlemler artarken bir yandan da tarım alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. Gıda ihtiyacının çok daha fazla dikkat çekmesi tarımdaki üretimi de olumlu etkiledi. 2021 yılında 790 milyon tonluk bir buğday üretimi gerçekleşebileceğine yönelik görüşler mevcut.

Buğday Üretimi Neden Arttı?

Buğday üretiminin artmasındaki en önemli sebeplerden biri tüketimin aynı şekilde artması. Sağlıkla ilgili sorunlardan korunmak ve sokağa çıkma yasaklarının vermiş olduğu stoklama etkisi buğday üretimini artışa sevk etti.

Dünyadaki Üretim Artışının Öncü Ülkeleri

Dünyadaki buğday üretiminin artmasında Rusya, Avustralya, Kanada ve Kazakistan’ın etkili olduğu da ifade edildi. Aynı zamanda çeşitli hububat ürünlerinin de arttığı gelen bilgiler arasında. Pirinç ve mısır, ortalama %1 artışla dünyadaki üretim artışının dikkat çeken ürünleri arasında yerini aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu