Destekleme

Çiftçiye Gübre Desteği Müjdesi Geldi! Dekar Başına Kaç TL Destek Verilecek?

Gübre desteğinin yalnızca hububat ürünlerde yapılacağı biliniyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından kısa süre sonra hububat ürünlerin yanı sıra tüm ürünler için de gübre desteği sağlanacağı belirtildi. Bu açıklamayı ise Tarım ve Orman Bakanlığı yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada dekara sağlanacak gübre destekleri belli oldu. Buna göre dekar başına verilen 4 TL’Lik gübre desteği %100 artışla 8 TL’ye çıkarıldı. Ayrıca hububat ürünlerdeki dekar desteği 8 TL’den 16 TL’ye çıkarılmıştı. Bu desteklerin hemen ardından çiftçiler ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyor.

Gübre Desteği Ödeme Tarihi

Gübre desteklerinin geçtiğimiz sene için hesaplanarak İlkbahar mevsiminde hesaplara yatırılacağı açıklandı. Böylelikle çiftçi, gübre ihtiyacını karşılamak için harcayacağı paranın önemli bir kısmını devletin sağladığı yardımlar sayesinde karşılayacak. Bu ödemelerin büyük önem teşkil ettiği ve çiftçinin tarımla uğraşması adına katkı sunduğu belirtiliyor.

Ödemelerin her sene bir önceki sene için hesaplanarak önümüzdeki İlkbahar aylarında ödenmesi beklenmekte. Buna göre çiftçiler 2020 yılındaki ürünlerine karşılık önemli miktarda gübre desteği almış olacak. 2 katlık gübre desteği artışı sonrasında tarımla uğraşan vatandaşların nefes alması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu