Hayvancılık

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Sayısı 2021’de Daha Fazla Artabilir!

TÜİK’in her sene yayınlamış olduğu hayvancılık verileri 2021 yılında da artışla devam etmesi bekleniyor. Devletin çiftçilere ve hayvancılara sağlamış olduğu çeşitli destek ve hibe programları neticesinde hayvancılığa olan eğilim bu yılda da arttı. Ancak söz konusu yıllık verilerin yılın son çeyreğinde açıklanacak olması nedeniyle şu an için somut bir veri ortaya koyulamıyor. Yine de yakın zamanda TÜİK’ten geçen yılın ilk çeyreği ile bu yılın ilk çeyreğini kıyaslayan bir veri tablosu yayınlaması bekleniyor.

Büyükbaş hayvan sayısı 2020 yılında %4,2 artış göstermişti. Şu an için bilinen 18 milyon 615 bin büyükbaş hayvan bulunuyor. Küçükbaş hayvan sayısı ise %13,6 oranında artarak önemli bir gelişim gösterdi. 2020 verilerine göre 55 milyon 063 küçükbaş hayvan bulunuyor. Hayvanlar arasında en fazla artış koyun ve keçide gözlemlendi.

Hayvancılık Destek Programları Devam Ediyor

Devletin hayvan üretimi konusunda hayvancılıkla uğraşan besicilere çeşitli hibe ve destekler sunduğu biliniyor. 2021 yılında da bu desteklerin devam edeceği müjdelenmişti. Belirli şartlar karşılayan besiciler destek ve hibe programlarından yararlanabilir.

Bu konuda T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesi olan tarimorman.gov.tr üzerinden hayvancılık destekleriyle ilgili bilinmesi gereken bilgileri edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu