Tarım

Ayçiçek İçin Gümrük Vergisi Kaldırıldı

Artan yağ fiyatlarına önlem olarak ithalatın da arttığı gözlemlenmişti. Ancak ithalatın bir türlü yağ fiyatlarını düşürmemesine karşılık hükümet bu olaya el attı. Yapılan açıklamada ayçiçeği, aspir ve kanolanın gümrük vergileri sıfırlandı. Son zamanlarda yağ fiyatlarına yapılan zam kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu. Ancak yaşanan gelişme ile ilgili belli başlı önlemler alındı. Yağ fiyatlarının ne zaman tam olarak düşeceği ise merak konusu oldu.

Yağ Fiyatları Düşecek mi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yaptığı açıklamaya göre Mayıs ayında gıda fiyatlarının önemli ölçüde düşebileceğini belirtti. Buna göre yağ fiyatlarında da önemli bir düşüş yaşanabilir. Birkaç ay sonra gıda fiyatlarının düşmesiyle beraber vatandaşın nefes alması bekleniyor. Ayrıca gümrük vergilerinin sıfırlaması da yağ fiyatları açısından önemli bir gelişme olarak kaydedildi.

Gümrük Vergileri 30 Haziran’a Kadar Geçerli

Öte yandan yapıla gümrük vergi sıfırlama uygulaması ise 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihe kadar gümrük vergileri tahsis edilmeyecek. Bu nedenle de yağ fiyatlarında önemli bir düşüş olması gündemde. Mayıs ayıyla beraber gıda fiyatlarının iyice düşecek olmasıyla genel bir rahatlama bekleniyor. Gıda sektörünü şu sıralar virüsten etkilendiğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu