Hayvancılık

Aralık Ayındaki Süt ve Süt Ürünleri Üretim Verileri Açıklandı

2020 Aralık ayı süt ve süt ürünleri üretim verileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyuna duyuruldu. Verilere göre, aralık ayında üretilen süt miktarında geçen seneye göre yüzde 0,8 artış olduğu gözlendi. Ülkemiz genelinde toplanan süt ürünleri miktarı, 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 3,5 arttı ve 9 milyon 841 bin 522 tona erişti.

Aralık 2020’de bir önceki yılın aralık ayına göre diğer peynirlerin (koyun, keçi, manda vb.) üretimi, tereyağının üretimi ve inek peyniri üretimi neredeyse 2 katı kadar artarken kaymak, yağsız süt tozu ve ayran üretiminde belirgin azalış görüldü.

Devlet Destekleriyle Üretim Teşvik Ediliyor

Hükümetin son yıllarda artırmış olduğu hayvancılık destekleri neticesinde süt üretimi önemli miktarda arttı. Çeşitli hibe ve destek kredileriyle besicilerden faiz alınmadı. Bazı kredilerin faizsiz olması dikkat çekti. Bu yıllarda ise verilen desteklerin ne kadar etkili olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz. Her yıl TÜİK’in düzenli olarak yayınladığı verilere bakacak olursak 2021 yılında da geçen yıla göre süt üretimi konusunda artış bekleniyor. Keza çiftçilere sağlanan desteklerin de tarıma ne kadar katkı sağladığı verilerle destekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu