Sağlık

Alkolün İnsan Vücuduna Verdiği Zaralar

Alkol, diğer bağımlılık yapan maddeler arasında en masumu gibi görünen ama en yavaş ve sinsi şekilde insanı günden güne yiyip bitiren maddedir. Nasıl bağımlı olduğunuzu anlamadan neredeyse her gün su içer gibi alkol tüketmeye başlarsınız.

Gerek insan ilişkileri gerekse sağlık açısından büyük bir tehdit olan alkol, içerisinde etanol adı verilen bir ham madde barındırır. Etanol uzun vadede insanda, duyu ve motor fonksiyon bozukluğu, uykuya eğilim, bilinç kaybı ve ölüm riski üreten bir merkezi sinir sistemi depresanına dönüşür. Alkol bağımlısı olan bir insan artık kendi işlerini yerine getiremez, en basit şeyleri bile yapamaz, duygularını net ifade edemez, düzeni bozulan ve sağlıksız bir insan haline gelir.

Başta mutluluk ve keyif veren bir dost gibi görünüp aslında bizi yavaşça öldüren bir düşman olan alkolün en büyük hasar vereceği ilk organımız ‘’karaciğer’’dir. Karaciğerin vücudumuzdaki temel görevleri; yediklerimizi vücudumuzun kullanabileceği besin maddeleri haline getirmek, kan pıhtılayıcı maddeleri ve proteini üretmek ve demir, şeker, yağ depolamaktır. Aslında karaciğer kendini yenileyebilen bir organ olsa da zamanla alkolün yarattığı hasarı karşılayamaz ve günden güne küçülmeye, işlevini yerine getirememeye başlar. Böylece alkolün bizim dostumuz değil düşmanımız olduğu anlaşılmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu