Gıda

23 Mart Dünya Yoğurt Günü İlan Edilecek mi?

Türkiye’de üretilen ve kültürümüzün bir parçası haline gelen gıdalarla ilgili çeşitli çalışmalar devam etmekte. Hem milli bilinç hem de dünyadaki bilinirliğin artması amacıyla çeşitli gıdalar için yürütülen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Buna göre Dünya Yoğurt Günü ilanı için Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’den bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada milli bilinç hedef alındı ve ülkemizin kıymetli gıdası olan yoğurttan bahsedildi.

Dünya Yoğurt Günü Olacak mı?

23 Mart’ın Dünya Yoğurt Günü olabilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığı ifade edildi. Bu tarz bize has olan gıdaların sahiplenilmesi ve değerinin bilinmesi bir noktada çok önemlidir. Bunun desteklenmesi adına yapılan çalışmalar kamuoyu ile de paylaşıldı. 23 Mart’a az bir süre kaldığı için bu çalışmaların fayda verip vermeyeceğini de görmüş olacağız. Eğer devlet, halk ve çeşitli kuruluşların desteği de ortaya konulursa yakın zamanda yoğurdun daha da önemini artıracak güzel bir gelişme ile karşı karşıya kalacağız.

Yüzyıllardan beri ülkemizde tüketilmekte olan ve hatta diğer ülkelerin sahiplenmeye çalışması ile Türk yoğurdunun önemli bir mücadele verdiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle yoğurdun hem ülke içi hem de ülke dışı değerinin bilinmesiyle ilgili yapılan bu çalışmaya nasıl bir destek verilecek yakın zamanda göreceğiz. Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin başlattığı bu projenin önümüzdeki günlerde daha da fazla kişiye ulaşması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu