Gıda

Gıda Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yapmış olduğu açıklamada artan gıda fiyatlarına ilişkin Mayıs ayını işaret etti. Bu aylarda düzelmenin yaşanacağını ve gıda fiyatlarının düşeceğini belirten Pakdemirli, düşüncesinin bu yönde olduğunu iletti. Covid-19 verilerinde yaşanan iyileşme ve döviz kurlarının TL adına daha iyi bir grafikte olması da bu düşüşleri etkileyecek.

Mayıs Ayında Gıda Fiyatları Düşecek mi?

Gıda fiyatlarının belli bir süreçten geçtiği düşünülüyor. Pakdemirli de bu konuya açıklık getirerek gıda fiyatlarının yakın zamanda düşerek ekonomik açıdan daha iyi bir konuma gelmesinin beklendiğini dile getirdi. Dünya çapında gerçekleşen virüsün gıda fiyatlarında artışa yol açması oldukça normal. Ancak önümüzdeki haftalarda ve aylarda bu düşüşün kademe kademe gerçekleşmesi muhtemel. Özellikle de yağ fiyatlarının azalarak vatandaşın bir nebze nefes alması bekleniyor. Diğer ülkelerde yaşanan talep sıklığı nedeniyle ithal edilen ürünlerin normalden fazlaya satılması gıda fiyatlarını etkiledi yönünde bir görüş mevcut.

Döviz Kuru İyileşiyor

Döviz kurundaki düzelmenin enflasyona katkısı olduğunu da belirten Pakdemirli, Mayıs ayı için oldukça iyimser konuştu. Bakalım yakın zaman içerisinde gıda fiyatları enflasyon, döviz kuru ve covid-19’dan nasıl etkilenecek hep birlikte tanık olacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu