Gıda

Bu Senenin Şeker Üretimi Kotası Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre kamu kooperatifleri ve özel şirketler için bu yılın şeker kotaları belirlendi. Şeker kotalarına göre hareket edilecek ve üretimin tamamı fruktoz için gerçekleştirilmeyecek. %50’lik bir oranda glukoz üretimin için kullanılacağı haberi geniş yankı buldu. Yalnızca fruktoz üreten şirketleri önü kesildi. Aynı zamanda nişasta bazlı şeker üretiminde %2,5’luk bir kota konuldu.

Bu kararla beraber hem sağlık hem de ülkenin ihtiyaç duyduğu şeker türü anlamında önemli bir gelişme yaşandı. Sonuç itibariyle fruktoz şekerinin kârlı olmasından ötürü şirketlerin çoğunlukla bu şeker türünden üretmesine yol açıyordu. Ancak sağlık bakımından aynı avantajı göstermediği için devletin konuyla ilgili bir müdahalesi oldu. Yerine ve gayet iyi müdahale sonrasında şeker üreticilerinin daha dikkatli ve uyumlu davranması bekleniyor. Üretimde kota sınırına dikkat edilmesi şart haline geldi.

İlk 2018 Yılında Kota Sınırı Geldi

İlk şeker kotası gelişmesi 2018 yılında gelmişti. Bu tarihe kadar şeker üreticilerinin ürettiği şeker türlerinin büyük çoğunluğunu fruktoz oluşturmaktaydı. Ancak gelişmeyle beraber bu üretim sınırlandırıldı ve fruktozun yerine glukoz üretimine de önem verileceği kesinleşti. Ülkenin yararına olmamasına karşın fazla üretilen fruktozun sınırlandırılması artık şeker üretiminin ülkemiz adına daha faydalı olacağını ortaya koydu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu